ثبت شده درستادساماندهی پایگاه های اینترنتی ایرانی وزارت ارشاد

رونمایی ازماکت درفش شهدادقدیمی ترین پرچم فلزی جهان درشهداد

شهدادنیوز-عباس تقی زاده

روزپنج شنبه ازماکت درفش شهداددرکنارآب انبارحاج امین شهدادواقع دربوستان باغ ملی یا درفش شهداد رونمایی می شود.درفش شهدادرکاوش های سال 1350 درشهدادبه سرپرستی مرحوم علی حاکمی وبه سرکارگری مرحوم اکبرایرانمنش به دست آمد .این درفش مرمت شده وهم اینک درموزه ایران باستان نگهداری می شود.

 اين قديمي‌ترين پرچم جهان است كه از يك صفحه با ميله و لولا و دسته برنزي ساخته شده و در شهداد كرمان پيدا شده و البته چون در اين چند هزار سال زنگ زده (زنگ مس، سبز رنگ است) سبز شده ولي در اصل نوعي درخشش فلزي داشته كه آفتاب را باز مي‌تابانده و اصلا واژه درفش به معني درخشان است.

روي آن، نقشي از يك نخل – كه هنوز هم در آنجا زياد است – ديده مي‌شود و 2 درخت ديگر و 5 آدم كوچك و بزرگ كه همه از بزرگان هستند و 2 شير و يك گاو كوهان‌دار و چند مار شبيه مارهاي جيرفت هم به چشم مي‌خورند

 
منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-157.aspx
تاریخ انتشار :  چهارشنبه 19 اسفند1388ساعت 23:23 | توسط : شهدادنیوز  | 

حمیدصادقی:عکس هایی که از کلوت های کویر شهداد کرمان می گیرم برایم بهترین هستند

شهدادنیوز.از:: مصطفی زیدآبادی،نگارستان ::.

 
شاید بسیاری از كاربران اینترنت بویژه هم استانی های ما با سایت اینترنتی «سیب و حوا» آشنا باشند. كاربرانی كه به این سایت مراجعه می كنند با عكس های دیجیتال و زیبای حمید صادقی عكاس و مبتكر این سایت كه گاهی سوژه های خبری خوبی هم هستند مواجه می شوند. حمید صادقی از یك دهه پیش فعالیت عكاسی خود را با مطبوعات محلی استان آغاز و با نشریات سراسری ادامه داد تا اینكه به یكی از حرفه ای ترین عكاسان استان و شاید هم كشور بدل شد.
صادقی كه متولد 55 كرمان و علاقه وافری به كویر دارد می گوید «بهترین عكس هایم مربوط به كویر است.» با او كه اینك با خبرگزاری های فارس و آسوشیتدپرس هم همكاری دارد، با او پیرامون این هنر زیبا به گفتگو نشستیم.

منبع:کویران

 آقای صادقی! از چه سالی و چگونه وارد حرفه عکاسی شدید؟
بنام خدا! بنده از سال 1377 با گزارشگری برای نشریه فردوس کویر کرمان شروع کردم و از سال 1379 نیز در همان نشریه به عکاسی مطبوعاتی روی آوردم.
 
آن موقع با چه دوربین هایی كار می كردید؟
با دوربین های نگاتیوی. آن زمان خبری از دوربین های دیجیتالی و امروزی نبود.
 
چگونه شد كه سر از خبرگزاری ها درآوردید؟
در سال 1383 و در جریان زلزله زرند عکسی گرفتم که در صفحه اول روزنامه ایران چاپ شد. از آن زمان بودکه با آقای مجید سعیدی دبیر سرویس عکس خبرگزاری فارس آشنا شدم و به جرگه عکاسان آن خبرگزاری در آمدم.
 
شنیدیم با خبرگزاری های خارجی هم همکاری دارید؟
بله! با خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) نیز همکاری مستمر دارم.
 
اولین عكسی كه گرفتید یادتان هست؟
بله! اولین عکسی که گرفتم با دوربین آنالوگ بود و روی نگاتیو ثبت شده كه هنوز آنرا دارم. در آن زمان برای تهیه گزارش و عکس از مرده شور کرمان، عبدا... ستوبر رفتم که سادگی و بی غل و غش بودن این مرد بسیار تأثیر مثبتی روی روحیه ام گذاشت.
 
بهترین عکسی که تا به حال گرفته اید و زیباترین خاطره ای که از عکاسی دارید کدام است؟
من همیشه بهترین عکسم را در بهترین اوقاتم می گیرم، یعنی درکویر چون از کویر خاطرات خوبی دارم. سکوت و آرامش كویر را دوست دارم و از این که انسان را به درون خویش هدایت می کند و به تفکر وا می دارد لذت می برم. به همین خاطر همیشه عکس هایی که از کلوت های کویر شهداد کرمان می گیرم برایم بهترین هستند و حتی یکی از عکس هایی که از کلوت های شهداد گرفتم به شهرتی جهانی دست یافت. وقتی در کویر هستم با پای برهنه عکاسی می کنم و روی یکی از کلوت ها می نشینم و 2 الی 3 ساعت را در سکوت، آرامش و تفکر می گذرانم و عکاسی می کنم. این کار ذهنم را باز می كند و آرامشم می دهد. در کل هر چه از آرامش کویر بگویم کم گفتم. اردوهایی را که به همراه دوستان و همکارانم در کویر شهداد و در کلوت ها برگزار می کنیم برایم بسیار شیرین و جذاب هستند.
 
در نقطه مقابل چه طور! یعنی بدترین عکسی که گرفتید؟
غم انگیزترین خاطره و بدترین عکس هایی که دارم مربوط می شود به انفجار در معدن باب نیزو زرند كه اخیراً اتفاق افتاد.
وقتی که از حادثه انفجار در معدن خبردار شدم به سرعت خودم را به آنجا رساندم ومشغول عکاسی شدم. از جسدهای سوخته کارگران معدن که عکس می گرفتم حالم دگرگون می شد. در همین اثناء وقتی حال دیگر کارگران را دیدم که با استرس، سردرگمی و ناامیدی به دنبال همکاران خود و جسدهای آنان می دویدند لحظات فوق العاده سختی برایم رقم زد و حتی به علت آلودگی هوای ناشی از انفجار و نشت گاز تا چند روز پس از آن حادثه مریض بودم.
زلزله بم هم خیلی وحشتناک بود. با محمد فرنود (عکاس آژانس سیپا فرانسه) و کارن فیروز (عکاس رویترز) و عطا طاهر عکاس خبرگزاری آلمان (صاحب همان عکس معروف دوقلوهای بمی روی دوش پدرشان) بودم ولی آن زمان به عنوان امدادگر و نه عکاس اعزام شدیم و آن صحنه های دردناک را با تمام وجودمان حس کردیم.
 
از نمایشگاه ها و مقام هایی که کسب کردید بگویید؟
تا کنون 4 نمایشگاه انفرادی برگزار کرده ام و در 5 نمایشگاه گروهی داخلی و 2 نمایشگاه گروهی در کشورهای ایتالیا و فرانسه نیز شرکت داشته ام. در جشنواره بلژیک هم موفق به کسب عنوان «عکاس برگزیده» در بخش عکس خبری- ورزشی شدم و در سال های84 و86 و 87 نیز به عنوان عکاس مطبوعاتی برگزیده انتخاب شدم. در ضمن نفر برگزیده جشنواره عکس خبری سوره و جشنواره فرش نیز شده ام.
 
 آقای صادقی! نقد پذیر هستید یا خیر؟
قطعاً! من اگر نقد پذیر نبودم اصلاً نمی توانستم عکاسی کنم. یک عکاس قبل از این که عکاس شود باید تحمل پذیرفتن نقد شیوه كارش را داشته باشد. یادم می آید به برخوردهای نقد گونه آقای سعیدی در ابتدای شروع به کارم.
انتقادهایی كه می كرد واقعاً اشکم را در می آورد و با خودم می گفتم که دیگر عکاسی نمی کنم ولی همت کردم، تلاش کردم و نقدهایی را که انصافاً سازنده هم بودند پذیرفتم و به کار بستم تا توانستم با راهنمایی استادان و دوستانم در کارم بیشتر موفق شوم.
 
اگر تعداد عکاسان فعال و حرفه ای استان را از تعداد انگشتان دو دست متجاوز ندانیم با این حساب آینده عکاسی خبری استان چگونه می شود؟
ببینید! من با 50 درصد حرف شما موافق نیستم چون با شناخت و اعتقادی که دارم، می بینم که پتانسیل های بسیار خوبی در استان کرمان داریم ولی با 50 درصد دیگرش موافقم چون که عکاسان فعالی نداریم و اگر به فعالیت شان استمرار ندهند قطع به یقین در آینده ای نزدیک با کمبود عکاس حرفه ای خبری مواجه خواهیم شد. عکاسان این عرصه به جای این که فعال باشند عذرهایی از قبیل نبود امکانات و کمبودات را مطرح می کنند. اگر هم با یکی دو عکس مهم، غرور و تکبر و توهم سراغ عکاسانمان نیاید در آینده شاهد رقابت نفس گیری میان آنها خواهیم بود.
البته باید بگویم که استان کرمان نیز از نظر پتانسیل عکاسی برای خودش یک کشور است و این اواخر با ورود جوان ها به عرصه رقابت تنگاتنگ خبرگزاری ها شاهد یک تحول شگفت هستیم.
 
شما بیشتر عکس های انسانی همراه با طبیعت را می پسندید یا كه طبیعت بدون انسان؟
به اعتقاد من که وجود عنصر زنده انسان در عکاسی خبری، جزء جدایی ناپذیر عکس خبری می باشد. طبیعت با انسان و یا بدون انسان نیز هر کدام زیبایی های خاص خودش را دارد. این را نیز بگویم که طبیعت با انسان دارای هویت و روحیه زنده تری می شود ولی به طور کلی بستگی به شرایط دارد.
 
عكس هایتان فروش هم دارند؟
در هر نمایشگاه معمولاً تعدادی از عکس ها طبق قیمت گذاری که شده اند به فروش می رود. در آخرین نمایشگاه هم که در اردیبهشت پارسال برگزار شد یک زوج میانسال ایتالیایی قصد خرید 3 قطعه از عکس هایم را کردند. ولی از آنجایی که همسر مرد ایتالیایی بسیار پرچانه بود و برخلاف نظر شوهرش موافق به خرید 3 عکس نبود نهایتاً از میان 3 عکس «درخت و سایه»، «فوتبال نردبانی» و «واترپلو» عکس درخت و سایه را پسندیدند و خریدند.
 
جریان عکس تخریب کلوت ها چه بود؟
زمانی قرار شد جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه باهنر مراسمی تحت عنوان تجلیل از شهدای نیروی انتظامی در شهداد برگزار کند که اتفاقاً حرکت بسیار پسندیده و خوبی بود. بعدازظهر آن روز در کویر شهداد مانوری برگزار شد که منجر به آن حادثه گردید و من که به عنوان عکاس خبرگزاری فارس در صحنه حاضر بودم از آن صحنه عکس هایی گرفتم که بازتاب خیلی زیادی در جامعه داشت.
 
بین عکاسان خبری چه دوربین ها و لنزهایی بیشتر متداول است؟
میان عکاسان خبری در خبرگزاری های داخلی و خارجی دوربین های مارک کانن طرفدار بیشتری دارد از جمله 1DmarkIII.
عــده ای هم دوربیــن های Nikon D3x و Nikon D3 را می پســندند در مورد لـــنز هم بیـــشــتر wide35-16 و mm40-17 و200 mm 2.8IS-70 طرفداران بسیار زیادی دارد.
 
آقای صادقی به عنوان حسن ختام، چه توصیه ای جهت پیشرفت كار علاقه مندان عکاسی دارید؟
باید بگویم که درصد بالایی از عکاسی در اثر تجربه، کوشش و مطالعه و خلاقیت به دست می آید برای این که عکس های خوبی بگیرید باید عکس بیینید، عکس ببینید، عکس ببینید و زیاد عکس بگیرید.
دیدن عکس برای یک عکاس، حکم مطالعه تخصصی را دارد و در ضمن یک عکاس نقدپذیر باشید. برای عکس هایتان، هم نظر عکاسان دیگر را بگیرید و هم نظر غیر عکاسان را چون هر قشر، نظر خاص خودشان را دارند. هنگامی که عکاسی می کنید سعی کنید شما برجَو غلبه کنید نه جَو بر شما. اگر این طور شد شما موفق به گرفتن شرایط در دست خودتان می شوید و می توانند بهترین مکان، تنظیمات و زاویه را انتخاب کرده و عکس های بسیار ماندنی و ارزشمندی بگیرید. باید سریع باشید و با فضا ارتباط مثبت برقرار کند. در ضمن سعی کنید عکس خبری را با هنر و ذوقتان آمیخته کنید تا در انتقال بهترین حس به ببیننده موفق باشید.
 
و در پایان؟
جا دارد از مشوقان و دوستانم از جمله مهندس فردوسی مدیر مسوول نشریه فردوس کویرکرمان، دوستانم در نشریه کرمانشهر و همچین آقایان مجید سعیدی، حسن سربخشیان، آلفرد یعقوب زاده، حسین فاطمی، ساتیار امامی، حسن غفاری و مهدی قاسمی تقدیر کنم.


منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-170.aspx
تاریخ انتشار :  دوشنبه 17 اسفند1388ساعت 21:26 | توسط : شهدادنیوز  | 

شهدادبه چهارراه شرق کشور تبدیل می شود

شهدادنیوز-عباس تقی زاده

بااحداث سه جاده مهم ،شهدادبه چهارراه شرق کشورتبدیل می شود.

بخشدارشهداددرگفتگوی اختصاصی با شهدادنیوز از تصویب طرح 3 جاده درحوزه راههای شهدادخبرداد.محمدمومنی گفت:جاده اصلی دربند- راور-شهدادوراه اصلی شهدادبه نصرت آبادزاهدان وجاده شهدادبه کوهپایه به تصویب هیات دولت رسیده اند .به گفته وی بزودی عملیات مطالعه واحداث این راه هاآغاز می شود .وی باتشکرازاستاندارکرمان درتوجه ویژه به بخش شهدادتصریح کرد:آینده بخش شهدادبسیاردرخشان است .

به گزارش  شهدادنیوز بخش شهدادبه عنوان پهناورترین بخش ایران با استان های سیستان وبلوچستان وخراسان جنوبی همسایه است .هم اکنون عملیات تعریض جاده شهدادازدوراهی تامسجدابوالفضل سیرچ درحال انجام است وراه شهدادبه نهبندان به طول 293 کیلومتر فاصله کرمان به زابل را175کیلومترکوتاه ترکرده است .


منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-169.aspx
تاریخ انتشار :  شنبه 15 اسفند1388ساعت 19:40 | توسط : شهدادنیوز  | 

استاندارکرمان : با جوانان شهداددیدارمی کنم

استاندارکرمان : با جوانان شهداددیدارمی کنم

شهدادنیوز-

استاندارکرمان درملاقات خبرنگار"شهدادنیوز"اظهارداشت:درسفربعدی به شهدادبا جوانان شهداددیدارمی کنم .حبیب اله دهمرده عصرچهارششنبه درملاقات عباس تقی زاده  ازاهالی شهداددرپاسخ به درخواست وی برای دیداررودررو با جوانان واهالی شهداددرفضایی آزادوهمراه با ارتباطات تعاملی ودوسویه بابیان این مطلب بیان داشت :درنخستین سفربه شهدادبا مردم این بخش دریک مسجددیدارکرده است واگردوباره به شهدادسفرکندامکان دیدارعمومی با جوانان واهالی را دربرنامه اش لحاظ خواهدکرد.

عباس تقی زاده دراین ملاقات با تشکر از استاندارکرمان برای ساخت واحداث پایگاه امدادجاده ای وخدماتی درکیلومتر75 جاده شهدادبه نهبندان به نامه ای که درمهر87برای دهمرده نوشته است اشاره کرد وگفت :نامه ای با30 درخواست ازطریق محمدشهرکی مشاوروقت برای شما ارسال کردم وبعدازشهرکی شنیدم که همان شب برای بررسی درخواست های مطرح شده جلسه تشکیل داده اید .وی با مهم خواندن توجه استانداربه درخوتاست هایش که به نمایندگی از اهالی شهدادمطرح کرده است خواستارتوجه افزونتر مسئولان به مشکلات شهرشهدادشد .تقی زاده با اشاره به کمبودامکانات درشهرشهدادبویژه دربخش زیرساخت ها ی گردشگری ،کشاورزی واشتغال جوانان گفت : آقای دهمرده شمادرسفربه شهداددرعین اینکه مشکلات ومسایل رااززبان مسئولان محلی می شنوید اگراززبان مردم هم بشنوید دیدگاهتان نسبت به شهدادتغییرمی کند.

شایان گفتن است عباس تقی زاده مرداد88بانوشتن نامه ای با عنوان "آقای دهمرده لطفاازدوراهی نپیچید"ازاستاندارکرمان خواسته بود برای شناخت مشکلات ووضعیت شهدادیک سفرسرزده وناشناسانه به شهدادداشته باشد.وی دراین نامه شناختی که به استانداراز شهدادداده می شودرابا دیدن تنه درختان خرما مقایسه کرده بود وآورده بود:اگراستاندارسرزده به شهدادسفرکند وبامردم درفضایی آزادبه گفتگو بپردازد شناخت کامل تری ازشهدادخواهد رسید به گونه ای که مشخص می شود بسیاری ازنخل ها که تنه آنهارابرخی به به مدیران ارشد استان نشان می دهند یا سرندارن ویا خشکیده  اند .

درادامه این دیدارکوتاه تقی زاده نامه ای شامل 30 درخواست به استاندارکرمان تقدیم کرد ودکتردهمرده برپیگیری درخواست ها تاکیدنمود.درخواست های مطرح شده به شرح زیرمی باشد: /* /*]]-->*/

                    

١-كمك به ارتقاي بخش شهداد به عنوان پهناورترين بخش ايران به شهرستان

۲-فضاي شهري شهداد متناسب با سابقه تاريخي وقدمت ٥۰ ساله شهرداري آن نيست (تاسيس ١۳۳۷)،اصلاح فضاي شهري ،ارتقاي درجه شهرداري ،ساخت سرويس هاي بهداشتي ،پارك بازي از اولويت هادراين زمينه مي باشد .

۳- رسيدگي عاجل به مشكلات اهالي ناشي از خشكسالي محصولات  كشاورزي بويژه درشهداد روستاي گوديز ،كشيتوئيه، چهارفرسخ وشهر اندوهجرد  كه ١۰۰ درصد  دچار خسارت شده اند .متاسفانه اقدام عملي براي تامين آب كشاورزي روستاي گوديز صورت نپذيرفته ودوسوم اهالي مهاجرت كرده ند .در روستاي كشيتوئيه كه پرتقال ومركبات آن در دوزمستان قبل  به كلي از بين رفت نيز اقدامي انجام نشده است .

۴-تکمیل پايگاه امدادجاده اي،راهدارخانه ، خطوط انتقال آب وساخت آب انبار ، پاسگاه انتظامي وراهنمايي ورانندگي ،مجتمع تعمير گاهي ورفاهي در مسير ۳٠٠ كيلومتري شهداد–نهبندان

٥- تداوم كاوش هاي باستان شناسي. نظارت بر عملكرد ميراث فرهنگي در شهداد،ارتقاي پايگاه ميراث به اداره با عنايت به جاذبه هاي بيشمار گردشكري وتداوم كاوش ها وساخت موزه

  ٦-راه اندازی دانشکده بیابانی وکشاورزی وابسته به دانشگاه شهیدباهنر

۷-كمك به توسعه واحد دانشگاه پيام نور شهداد وافزايش رشته ها وامكانات

٨- نظارت برطرح هاي كشاورزي از جمله طرح اصلاح باغات وارائه راهكاردر زمينه احياي مجدد كشاورزي وباغداري در منطقه(بويژه پرتقال)متناسب با امكانات واقليم آن .

٩- ساماندهي اوضاع مركز بهداشت شهدادواختصاص پزشکان متخصص

١٠-آسفالت جاده كشيتوئيه وجاده گوديز به شهدادوجاده هاي چند روستاي تكاب به صورت آنتني به جاده نهبندان

١١-لايروبي قنوات در دهستان تكاب وتوسعه طرح تثبيت شن هاي روان

١۲- تسریع درطرح روكش آسفالت جاده شهدادبه كرمان وتعريض آن با توجه به تردد زيادخودروها پس از بهره برداري از جاده شهداد –نهبندان درتمام مسیرو تصويب احداث جاده شهداد به كرمان از طريق كوهپايه وشهداد به راور از مسير كوير

١۳- راه اندازي مجتمع فرهنگي ،هنري وابسته به اداره فرهنگ وارشاد اسلامي

١۴-. نظارت بر اعطاي وام هاي خود اشتغالي ،نظارت بروام هاي مربوط به طرح هاي كشاورزي،ايجاد فرصت هاي شغلي ماندگار با تكيه براقليم وپتانسيل هاي منطقه.                                                                       

١٥- ارتقای دهستان سیرچ به شهر

١٦-كمك به شهرداري اندوهجرد در احداث پارك ورودي واحداث بلوار بين اندوهجرد وگوديز

١۷-كمك به شهرداري شهداد در احداث بلوار از محل دوراهي نهبندان وفضاهاي سبز

١٨-كمك به اجراي طرح هادي در روستاهاي ابراهيم آباد ورودخانه

١٩-بازگرداندن امكانات اردوگاه كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان در روستاي سيرچ

٢۰-تكميل طرح احداث اردوگاه جنوب شرق  وزارت كار وار اجتماعي در روستاي سيرچ

۲١-احداث سالن سينما در شهدادكه در زلزله سال ١۳٦۰ تخريب گرديد.

۲۲-كمك به تكميل طرح احداث مجتمع مذهبي، فرهنگي  امام حسين(ع) (ع)شهداد

۲۳-تكميل طرح هاي ورزشي در شهر شهداد ،اندوهجرد ،سيرچ وساير روستاها وساخت استخر

۲۴-اختصاص زمين براي مسكن جوانان در روستاي سيرچ

۲٥-ايجاد زيرساخت  هاي گردشگري در روستاي سيرچ وشهر شهداد وساماندهي اطراف رودخانه سيرچ

  ۲٦-جلوگيري از ورود غير قانوني افاغنه از مسير نهبندان واستقراريك گردان عملياتي

۲۷-احداث نيروگاه برق خورشيدي در منطقه با توجه به گرماي هوا وداشتن ۳٦۰ روز آفتابي در سال

۲٨-احداث مهمانسراي جهانگردي

 ۲٩ -ثبت منطقه كلوت هاي شهداد به عنوان يك جاذبه اكو توريسم در سطح ملي وجهاني ،توسعه وتجهيز كمپ گردشگري كوير

  ۳۰- تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی وضعیت بخش شهداددرابعادمختلف وتدوین راهکارهای مناسب درراستای جهش اقتصادی ،فرهنگی ،اجتماعی و...درشهداد                                                             
                              


منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-168.aspx
تاریخ انتشار :  شنبه 15 اسفند1388ساعت 15:56 | توسط : شهدادنیوز  | 

سردارکرمی:ازپنج سال پیش که من شروع کرده ام شهدادپیشرفت کرده است

شهدادنیوز

سردارکرمی نماینده مردم کرمان وشهداددرمجلس شورای اسلامی گفت :از5 سال قبل که من شروع کرده ام شهدادبسیارپیشرفت کرده است به گونه ای که وضعیت کنونی آن با 5سال قبل قابل قیاس نیست .سردارکرمی درملاقات خبرنگارشهدادنیوز این مطالب رادرپاسخ به بیان مشکلات شهدادازسوی  عباس تقی زاده عنوان کرد.

تقی زاده شامگاه چهارشنبه درملاقات سردارکرمی که به طورتصادفی درنزدیکی یکی از روزنامه فروشی های شهرکرمان درسه راه خیابان ادیب صورت گرفت همچنین به پیگیری هایش برای تامین آب روستای گودیز اشاره کرد وگفت:به تازگی دستوروزیرنیرورابرای رفع مشکل آب این روستا گرفته است .

تقی زاده دراین دیداربابیان پاره ای ازمشکلات شهدادگفت :هرچندزیرساخت های گردشگری درسالهای گذشته درکویرایجادشده است اما درشهرشهدادهیچ امکانات وزیرساخت گردشگری وجودندارد .وی همچنین به کشته شدن دستکم ده نفردرگدارورودی روستای سیرچ ازسمت شهداداشاره کرد وگفت :باوجودبهره برداری رسمی دراسفند86ازجاده شهداد-نهبندان هنوز تابلوهای هشدادهنده وجهت نما درمسیرنصب نشده است .

تقی زاده گفت: شهداددیک نقطه گردشگرپذیراست وده ها هزارنفراز استان کرمان وسایرنقاط کشوربه آن سفرمی کنند اما جالب است که هنوزیک تابلوی مشخص کننده راه شهداددرشهرکرمان نصب نشده است .وی به مشکلات روستاهای گودیز ،کشیتویه ،تکاب وشهراندوهجرد نیز اشاره کرد وخواستارپیگیری نمایندگان محترم مجلس دررفع آنهاشد.

تقی زاده افزود:آقای کرمی ،شما کارگاه شیشه گری شهدادرا افتتاح کردید اما آن کارگاه فقط به طورنمایشی دوهفته فعال بود وازسوم دی تعطیل شده است .وی افزود:امکانات اردوگاه پرورش فکری کودکان ونوجوانان سیرچ معروف به باغ رقیه ازسیرچ به کرمان انتقال یافته وبچه های منطقه ازآن محروم شده اند .تقی زاده ادامه داد:بیمارستان 80 تختخوابی شهدادبه صورت درمانگاه فعال است وامکانات آن نیز بین سایرمراکز درمانی تقسیم شده است .وی به تحقق نیافتن وعده ی تاسیس دانشکده کشاورزی شهدادهم اشاره کرد وخواستارتلاش سردارکرمی در زمینه تحقق این وعده  شد.

سردارکرمی درپاسخ به صحبت های تقی زاده گفت:شهدادرمسیرپیشرفت قراردارد واز5سال قبل که من شروع کرده ام پیشرفت زیادی کرده است ووضعیت کنونی شهدادبا 5 سال قبل قابل مقایسه نیست .وی اظهارداشت :کارهای عمرانی زیادی دربخش شهدادر5سال گذشته صورت گرفته است .

بخش شهدادر93کیلومتری کرمان قراردارد .یک سوم ساکنان آن تحت پوششش نهادهای حمایتی قراردارند وباسرعت گرفتن مهاجرت اهالی به دلیل خشکسالی ونبود امکانات جمعیت دانش آموزی آن به کمتراز 4هزارنفررسیده است .جمعیت دانش آموزی شهداددر5سال قبل حدود5هزارنفربود.


منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-167.aspx
تاریخ انتشار :  شنبه 15 اسفند1388ساعت 15:50 | توسط : شهدادنیوز  | 

"نازبالش"هوشنگ مرادی کرمانی منتشرشد.


شهدادنیوز-عباس تقی زاده
"نازبالش"هوشنگ مرادی کرمانی منتشرشد.

«ناز بالش»، جدیدترین داستان نویسنده‌ی «قصه‌های مجید» برای نوجوانان منتشر شد. نویسنده در این داستان هم با زبان طنز خوانندگان را تا آخر داستان با خود همراه می‌کند.

ایبنا: «نازبالش» داستان بلندی از «هوشنگ مرادی کرمانی»، چند روزی است که در ویترین کتاب‌فروشی‌ها به چشم می‌خورد.

آقای «مرادی‌کرمانی» در این داستان هم با زبان طنز آمیخته با کنایه و توصیف‌های بزرگ‌نمایی شده (غُلُوآمیز) خوانندگان را تا آخر داستان با خود همراه می‌کند.

داستان «ناز بالش» با این تقدیمیه آغاز می‌شود: «این "ناز بالش" هدیه‌ای است نرم و راحت برای سرِ باهوشان روزگار ما» و بعد داستان این‌گونه شروع می‌شود: «روی "نازبالش" پنج تا تخم درشت کدو تنبل بود. تخمه‌ها را عین علامت سؤال چیده بود، این‌جوری "؟" تخمه‌فروش، نازبالش را روی دو دست گرفته بود، ایستاده بود کنار خیابان. انتظار می‌کشید تا آدم خوبی پیدا شود، هزارتومان بدهد و یکی از آن تخمه‌ها را بخرد و بخورد.»

تخمه‌ی کدو دانه‌ای هزار تومان؟! بله، هزار تومان برای یک دانه‌ تخمه خیلی زیاد است؛ اما تخمه‌ی «مرادی‌کرمانی» بیش‌تر از این‌ها می‌ارزد؛ چرا که یک ویژگی معجزه‌آمیز دارد: هر کس از این تخمه‌ها بخورد، عقلش زیاد می‌شود. وقتی هم که کسی عقلش زیاد شد،  کارهایی می‌کند که دیگران نمی‌توانند و در نهایت، دیگران حسرت هوش و ذکاوتش را خواهند خورد.

داستان «نازبالش» در نهایت با «مهربان» و «مونس» ـ شخصیت‌‌های اصلی داستان ـ ادامه می‌یابد. آن‌ها می‌خواهند از راز ساعت بزرگِ نصب شده در میدان شهرک محل زندگی‌شان سر دربیاورند؛ ساعتی که 99 سال پیش توسط جد پدری‌شان از خارج خریداری و در میدان روستای «عدس کار» آن روز و شهرک عدس‌کار امروز نصب شده و حالا قرار است این ساعت قدیمی توسط بچه‌ها تعمیر و دوباره راه‌اندازی شود.

بچه‌ها! من که دارم تمام داستان را برایتان می‌گویم! می‌دانم که همین‌قدر هم که برایتان تعریف کردم، علاقه‌مند شده‌اید این کتاب را بخوانید و ماجرای تخمه‌های دانه‌ای هزار تومان و ساعت بزرگ شهرک «عدس‌کار» را دنبال کنید. این کتاب به‌تازگی به کتاب‌فروشی‌ها آمده است؛ شاید بد نباشد که آن را تهیه کنید و جزو اولین خواننده‌های آن باشید.

فقط یک نکته‌ی دیگر درباره‌ی این آقای «هوشنگ مرادی‌کرمانی» بگویم و خلاص! بچه‌ها! هیچ دقت کرده‌اید که تمام داستان‌های این نویسنده، هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگ‌ترهایشان جذاب و خواندی است؟ به این مسأله فکر کنید.

«نازبالش» ار سوی انتشارات معین در 160 صفحه و با قیمت 2700 تومان منتشر شده است.هوشنگ مرادی کرمانی متولدسیرچ شهدادمی باشد.

منبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-165.aspx
تاریخ انتشار :  جمعه 7 اسفند1388ساعت 15:16 | توسط : شهدادنیوز  | 

گل چه زیبا ای ،چگونه وصف توسازم بیان(سروده خانم نیره صادقی اندوهجردی)

گل چه زیبا ای ،چگونه وصف توسازم بیان

شهدادنیوز-

هرروزدراطرافمان شاهدپدیده هاوزیبایی های طبیعی  بسیاری هستیم که برایمان عادی شده اند وما که درچرخه کاروزندگی وروزمرگی غوطه وریم کمترباچشم دل به طبیعت که جلوه ای ازنعمات حضرت حق به شمارمی رود می نگریم .اماهستند کسانی که هنوزجوانه زدن یک گیاه وبه گل نشستن یک بوته ،طبع شاعرانه شان راشکوفامی کندو خداراسپاس می گویند .خانم "نیره صادقی اندوهجردی "بابه گل نشستن یکی از گلهای گلخانه اش شعرزیر راسروده است. وی  ازبازنشستگان بهزیستی کرمان واهل خطه ادب پرور اندوهجرد می باشد که چهارفرزندش رادرنبودپدرمرحومشان به شایستگی پرورش داده است که  باتحصیلات دانشگاهی منشا خدمات ارزنده ای هستند .

گل اگردرموسم گل قابل بوییدن است

قدرنعمات ارزشمند ربم تاابدقابل این ارزش است

هفت بهمن ماه دیداربهاران راخوش است

دیدن بشکفتن گل روی گلدانها خوش است

ای گل زیبای خوش چهره زوصفت مانده ام

نورخورشیدتابیدن ازنورگیر،بروصف زیبایت خوش است

گل بدیدارت نشستم بانگاهی پرامید

جلوه ات رابیش ازاین کن جلوه باجولان خوش است

گل چه زیبا ای ،چگونه وصف توسازم بیان

قدعلم کردی بگوییدرب من برتوسلام

چون رسیدی نزدحق برگوازمن این پیام

ذوالجلال بندگی کردن بدرگاهت خوش است

هرچه جاداردنبردم شمه ای ازهستی ات

ای بنازم خلقت رنگین کمانت چون خوش است

گل تورادر دیدخود،ازنعمت حق دانمت

خوش به احوال" شقایق " صحبتش باگل خوش است

ای خدای مهربان لطفت بسی بی منتهاست

درزمستان دیدفروردین دراین منزل خوش است

چارنسب باچارسبب نورچشمان شمه ی زیبای من

درکناربندگان صالحت دنیا خوش است

نعمتت شامل شده ،اعطانمودی نه نوه

لحظه لحظه شکرگویانم بدرگاهت خوش است

ای خدای مهربان لطفت زایشان برمدار

درکناربچه هابرقلب محزونم خوش است

یک نمونه بارزازگل موضوع اشعارهست

روی صفحه کاغذدفترنمایانش خوش است

همچوپروانه شدی برروی کاغذاینچنین

همچوزیبایی باین سان دادن گلها خوش است

ای "شقایق"دانی کی خواسته برایت لطف رب

هم پدرهم مادروهم شوهرت برتوخواستن ، خوش است

"نیره صادقی اندوهجردی"هفتم بهمن ماه 88

http://www.ecapic.ir/image/ECA-100220220109.jpgمنبع : http://shahdadnews.blogfa.com/post-164.aspx
تاریخ انتشار :  شنبه 1 اسفند1388ساعت 22:54 | توسط : شهدادنیوز  |